19 oktoober 2012

L. J. Smith "Salaring"

      

I osa „Salaring: Riitus“ 248 lehekülge
Olles sunnitud kolima päikesepaistelisest Californiast süngele Uus-Inglismaale, igatseb Cassie taga oma vana elu. Sellest hoolimata tunneb ta kummalist ühtekuuluvust teismeliste jõugu liikmetega, kes hoiavad hirmuvalitsuse all kogu kooli. Teinud läbi riituse, saab Cassiest aastasadu New Salemit oma kontrolli all hoidnud nõidade grupi liige ja ta satub salaringi, mis on ühtaegu joovastav ja eluohtlik. Ent mõistatuslikku Adamisse armudes tuleb Cassie’l langetada raske valik ning üksainus vale liigutus võib maksta talle elu. 

II osa „Salaring: Vang“ 230 lehekülge
Cassie on nüüd ligitõmbava, populaarse ja surmava nõidade salaringi täieõiguslik liige. Ent võimu eest tuleb maksta ning see hind on suurem, kui Cassie aimatagi oskab. Tüdrukul tuleb teha rasked valikud ning murda pead küsimuse üle, kas anda järele oma ohtlikule armastusele ligitõmbava Adami vastu. Tunnetele järele andmine lõhuks aga ringi ühtsuse ning seda on neil vaja enam kui kunagi varem, sest nende vastas seisab müstiline jõud, kes ähvardab kogu linna...

III osa „Salaring: Vägi“ 240 lehekülge
„Salaringi“ triloogia viimases osas tuleb Cassiel silmitsi seista oma saatusliku armastuse põhjustatud tagajärgedega, samal ajal aga tuleb tema ellu ka uus noormees ning Cassiel tuleb langetada rasked valikud. Kõigele lisaks jätkuvad New Salemi linnakeses müstilised juhtumid ning toimuv tekitab tõsiseid lahkhelisid ka nüüd uue liidri saanud Ringi sees. Nõiaring peab end kokku võtma, et koos ühisele vaenlasele vastu astuda, kuid kas see õnnestub, kui selguvad uskumatud tõsiasjad nende mineviku kohta?

Triloogiale on ka järjeraamatud, mis on hoopis teise kirjaniku poolt kirjutatud, seega ei kavatse ma neid ilmselt kunagi lugeda. Mitte seepärast, et need on kellegi teise kirjutatud, vaid seepärast, et ma isegi täpselt ei tea, miks need raamatud esialgu üldse kätte võtsin. L.J. Smith´i sulest ilmunud tööd pole mulle kunagi eriti peale läinud, aga ilmselt oli pärast sarja (http://www.imdb.com/title/tt1837654/) nägemist huvi ikka nii suur, et pidin vaatama, mida raamatud endast kujutavad.

Pean tunnistama, et raamatud olid paremad kui sari. Õigupoolest on raamatul ja sarjal õige vähe pistmist. Piirkond, inimesed, situatsioonid... need erinevad kui öö ja päev, vaid mõned üksikud inimesed ja olukorrad kattuvad konkreetselt. Millegi pärast ootasin ja lootsin, et need sarnanevad rohkem, aga Smithi raamatute järgi tehtud linateosed on peaaegu alati üsna mööda. Nagu alati, võidab ikkagi raamat, mitte sari – raamatud on kõvasti etemad.

Raamatusarjas toimuv pole nii imal ja igat situatsiooni pole nõnda pingestatud. Raamatutes on Cassiet just seetõttu nii palju tunda, et loo jutustamine käib läbi tema, aga sarjas on teda seetõttu nii palju, et ta lihtsalt on igal pool. Sarjas hakkas ta mulle täiesti vastu (kellele ikka selline „terve maailm keerleb ümber minu“ tüüpi inimene meeldiks?), aga raamatutes pole ta üldse nii domineeriv. Raamatutes on läbiv teema John Black, kes on juhtumisi ka Cassie isa, mis tuleb loomulikult alles viimases raamatus välja. Ei puudu armukolmnurgad ja põnevad olukorrad, aga selle juures on autor talle omaselt väga lihtsaks ja konkreetseks jäänud. Sisuliin on sujuv, raamatud jätkavad täpselt sealt, kust viimati pooleli jäid (lausa lausete tasandil). Tegelikult polegi mul selle raamatusarja kohta suurt midagi öelda, sest ilmselgelt pole sihtgrupp üle seitsmeteistkümne aastased inimesed ja mina olen sellest ammu väljas. Midagi halba ma selle triloogia kohta ütlema ei hakka, sest kaheteist-seitsmeteistkümne aastaste jaoks on need raamatud igati sobilikud. Ühesõnaga väga konkreetne lasteraamatute sari, mida polnud mul ei huvitav ega igav lugeda, aga tõeneäoliselt tulevikus sellele tagasi vaadates mõtlen sellele pigem positiivselt.

Sisuhunne: 5/10

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar