04 detsember 2012

Anna Sam "Kassapidaja katsumused"

159 lehekülge
Kes meist poleks käinud supermarketis sisseoste tegemas. Kas oleme aga kordagi kujutlenud, kuidas näeb poes toimuv välja kassas istuva inimese silmade läbi? Raamatu autoril Anna Samil on ülikooli diplom kirjanduses, kuid olude sunnil töötas ta kaheksa aastat kassapidajana. Vaheda huumoriga jutustab Anna kassapidaja argipäevast, selle muredest ja rõõmudest, kohtumistest sõbralike ja vähem sõbralike klientidega ning (hale)naljakatest episoodidest, mis ühes supermarketis iga päev aset leiavad.

Et siis selline raamat... Nõretab sarkasmist ja mingit sorti huumorist. Ma saan autorist aru, et ta nii sarkastiline on, aga terve raamat samas noodis – tänud, et see pikem polnud. Esiti ajas mind naerma tema kohutav ja piinarikas töögraafik, mõelda vaid, 20-30 tundi nädalas. Jumaluke, selline koormus, et anna või otsad. Eks see kassapidaja amet üks rutiinne ja kohati närvesööv töö ole, aga käsi südamel, mina teen nädalas sama palju tunde (kohati rohkem) ja seda ei kutsuta isegi täistööajaks. Ja minu töö pole sugugi vähem vaevanõudvam kui kassapidaja amet, seda võin öelda.  

Ilmselt on see väike raamat paljude inimeste lemmikute hulgas ja eks ikka seepärast, et see on nii eluline. Jajah, inimesi on igasuguseid, me kõik teame neid ja kahjuks on ilmselt iga kolmas isik meie tutvusringkonnast „igasuguste“ alla kuuluv. Minule tuli nende situatsioonidega kohe pähe kaks mõtet: 1) inimesed on ettearvamatud, 2) tegemist on prantslastega. Olgu need olukorrad kui tahes naljakad, hirmutavad või šokeerivad, panevad need sind paratamatult mõtlema – kas meil siin on ka nii? Ma ei oska öelda... Eks see on iga lugeja enda südametunnistusel kuidas ta teise inimesega käitub.

Raamatu üks idee on inimestele sisestada, et „kassapidaja on ka kõigest inimene!“. Aga need, kes seda varem märganud pole (eks ikka seda, et kassiir on inimene, mitte robot), ei saa ilmselt sellest ka pärast raamatu lugemist aru ja need, kes seda nagunii teavad, ei anna see raamat peale tunnikese mahedat huumorit mitte midagi erilist juurde.

Sisuhinne: 5/10

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar