23 veebruar 2013

M. C. Beaton "Uustulnuka surm"

191 lehkülge
Kõige vihatum mees ühes Šotimaa kõige süngemas linnas on läinud kaladele söödaks, või täpsemalt väljendudes – visatud koorikloomade basseini. Mõrva ohvrist on järel üksnes luud. Aga pärast seda, kui homaarid on saadetud briti parimatesse restoranidesse, jõuab kogu see lugu kärmelt konstaabel Hamish Macbethi ette. Koos oma koera Towseriga süngesse maanurka Cnothanisse pagulusse saadetud Macbeth igatseb väga oma armastatud Lochdubhi, oma endist armastatut Priscilla Halburton-Smythe’i ja jõudeaega, kus polnud teha muud kui läheduses asuval maalapil rohtu söövaid lambaid vaadata. Kõige vihatum mees ühes Šotimaa kõige süngemas linnas on läinud kaladele söödaks, või täpsemalt väljendudes – visatud koorikloomade basseini. Mõrva ohvrist on järel üksnes luud. Aga pärast seda, kui homaarid on saadetud briti parimatesse restoranidesse, jõuab kogu see lugu kärmelt konstaabel Hamish Macbethi ette. Koos oma koera Towseriga süngesse maanurka Cnothanisse pagulusse saadetud Macbeth igatseb väga oma armastatud Lochdubhi, oma endist armastatut Priscilla Halburton-Smythe’i ja jõudeaega, kus polnud teha muud kui läheduses asuval maalapil rohtu söövaid lambaid vaadata.

Kolmas osa Hamishi sekeldustest. Nende raamatutega on selline asi, et ühe korra võtad kätte, siis tahad kohe korraga lõpuni lugeda. Õnneks on need omajagu lühikesed, aga sellegipoolest ääretult põnevad. Seekord on Hamish paariks kuuks ühte masendavasse naaberkülla saadetud. Sealsed inimesed on veel snoobimad ja tujukamad kui Lochdubhis, seega leiab Hamish peagi, et tal on seal raske kohaneda. Kaasa ei aita ka pidev igatsus Priscilla järele, aga mida mees ei tea, on see, et naine ka teda igatseb.

Seekordne mõrv oli vastik ja võigas. Homaare ei suuda ma vist iialgi sama pilguga vaadata. Sellise mõrva peale ikka annab tulla. Taaskord sai mõrvatud inimene, keda keegi ei sallinud ehk siis „uustulnuk“ (nende mõistes kaheksa aastat seal elanud inimene on ikka uustulnuk). Ei puudu ka Blair, kes Hamishi elu igal võimalusel raskeks üritab teha. Mõnes osas tal see õnnestub, aga enamasti on Hamish üsna häirimatu. Selles raamatus on konstaablil väike romanss kohaliku naisega, kellele ta isegi abieluettepaneku mõtleb teha… Lugejal on seekord raske arvata, kes mõrvar on, sest autor ei hoia Hamishi uurimiskäigul nii teraselt silma peal, eriti just lõpus. Arvata võib, et pool tööd teeb mingi Hamishi järjekordne sugulane ja nii oli ka seekord. Aga põnev lugemine oli :)

Sisuhinne: 8/10


Pole seda veel varem maininud, aga raamatutest on tehtud ka sari http://www.imdb.com/title/tt0111993/. Pole seda veel ise näinud, aga plaan on ka see ette võtta. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar