14 aprill 2013

Cassandra Clare "City of Bones"

512 lehekülge
When fifteen-year-old Clary Fray heads out to the Pandemonium Club in New York City, she hardly expects to witness a murder—much less a murder committed by three teenagers covered with strange tattoos and brandishing bizarre weapons. Then the body disappears into thin air. It’s hard to call the police when the murderers are invisible to everyone else and when there is nothing—not even a smear of blood—to show that a boy has died. Or was he a boy?
This is Clary’s first meeting with the Shadowhunters, warriors dedicated to ridding the earth of demons. It’s also her first encounter with Jace, a Shadowhunter who looks a little like an angel and acts a lot like a jerk. Within twenty-four hours Clary is pulled into Jace’s world with a vengeance, when her mother disappears and Clary herself is attacked by a demon. But why would demons be interested in ordinary mundanes like Clary and her mother? And how did Clary suddenly get the Sight? The Shadowhunters would like to know. . . .
Exotic and gritty, exhilarating and utterly gripping, Cassandra Clare’s ferociously entertaining fantasy takes readers on a wild ride that they will never want to end.

Raamat kuulub kuueosalisse sarja The Mortal Instruments, millest inglise keeles on praeguseks ilmunud viis. Viimane ehk kuues osa peaks ilmuma millalgil järgmine aasta. Eesti keeles neid raamatuid veel pole (edit: raamatud on tõlgitud ka eesti keelde nüüdseks) ja selle üle ma ära imestada ei jõua, sest tegemist on ÄÄRETULT populaarse sarjaga üle terve maailma, fänne on miljoneid ja miljoneid. Selle raamatusarja populaarsust näitab ka see, kui kiiresti esimese osa põhjal film vändati (http://www.imdb.com/title/tt1538403/). Linastub see juba selle aasta teises pooles, vahest on selleks ajaks ka raamatutõlget oodata? Nii need asjad ju käivad- oi näe, film tuleb, tõlgiks raamatu ka siis ära! Loodaks lihtsalt, et kui tõlge tuleb, siis mitte see „jooksustiilis“, et üks viga ajab teist taga.

Sain selle raamatu läbi juba mitu päeva tagasi, seega on mul olnud aega mõelda ja asju vaagida. Alguses jäi mulle silma ääretu sarnasus Harry Potteri maailmaga -  mugud vs. mundanes, maagia, pahalane, kolmest sõbrast koosnev punt, libahundid jms. Pidevalt kajas taustaks, et Clare on tõenäoliselt väga palju inspiratsiooni saanud just Rowlingu töödest. Mingil hetkel, umbes sada lehekülge hiljem avastasin, et enam see ei tundugi nii harrypotterlik, jah, mingid sarnasused on, aga mida iganes. Käib küll. Pärast seda momenti hakkas see raamat mind natukene rohkem tõmbama, aga ütlen täiesti ausalt ära, et kustumatuid elamusi see esimene osa küll ei jätnud. Jaa, tuleb tunnistada, et autor on osanud mängida nii, et lugejal pidevalt põnev oleks, keerdkäike on palju ja raamatu lõpuks on palju rohkem küsimusi kui vastuseid. No nii palju, et viis raamatut ikka täis saaks.

Karakteritega on Clare pisut puusse pannud. No ei istunud mulle see Clarissa. Ema röövitakse ja mida tema teeb? Musitab ühega ja saadab teisele segaseid sõnumeid. Võis asi olla ka selles, et eelkõige oli peategelane siiski viieteistaastane tüdruk... See vist ütleb ka päris palju. Ja siis veel see Jace. Imelik tüüp, ei saanud mina temast aru. Parim kaitse on rünnak, armastus viib hukule? Nii eilne päev, isegi sellise raamatu kohta. Pahaks tegelaseks oli mees nimega Valentine, kui romantiline.

Ütleks nüüd täiesti must-valgelt, mida ma selle raamatu juures nautisin. Esiteks oli sisu  üsna hästi üles ehitatud, kogu seda maailma, millesse autor lugeja viis, tutvustati eelnevalt piisavalt (kuigi üsna pealiskaudselt), ei tekkinud segaseid situatsioone. Asju ei olnud seletatud liiga paljude tegelaste vaatevinklist, seega oli asi lihtne ja konkreetne. Tegevustik oli ääretult tempokas ja kiire, kuigi kohati tundus mõni asi täiesti mõttetu, pigem nagu pastakast välja imetud. Lõpp oli ootamatu ja just nimelt see lõpp paneb ootama järgmise osa sündmusi. Raamat oli kiire, tempokas, kummaliste karakterite ja huvitava sisuliiniga. Põhiline on see, et kuigi Clare jagas sellest nn teisest maailmast üksikuid teadmisi, siis võib ainult oodata ja vadata, kas need infokillud ka vähe põhjalikemaks muutuvad. Kuigi maailm kui selline on tore, siis sai sellest esimese osa põhjal üsna vähe aimu, ainult nii palju, et päris ära ei eksiks, aga kui juba midagi sellist välja mõelda, siis võiks selle lahti kirjeldamisele ka natukene rohkem rõhku panna. Fantaasiahuvilistele julgen soovitada küll.

Sisuhinne: 8/10

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar