25 oktoober 2013

Arthur Golden "Geiša memuaarid"

597 lehekülge
«Geiša memuaarid» viib meid maailma, kus välimus on üle kõige, kus tütarlapse neitsilikkus müüakse oksjonil kõige kõrgema pakkumise tegijale, kus naisi õpetatakse võimumehi tüssama ning kus armastus põlatakse pelgaks näivuseks. Nitta Sayuri räägib elutarkuse keeles ning lummava siirusega oma elust geišana.

Enne selle raamatu lugemist vaatasin ära ühe dokumentaalfilmi geišade kohta, tänapäeva geišade kohta. Mis seal siis ikka – väljasurev kunst, eluviis, aga mitte midagi eriti ulmelist. Raamatu tegevus toimub aga enne ja pärast sõda ning on palju eksootilisem, raskem ja huvitavam. Mind hämmastas kui hästi suutis autor edasi anda geišade nõtkust, kombekust ja traditsioone. See oli juba midagi. Arvestades seda, et autoril endal pole tegelikkuses suurt kokkupuudet geišakultuuriga ja on kogu selle raamatu lihtsalt hoolika taustatöö ja intervjuude põhjal kokku pannud, on ta suutnud luua küllaltki tõetruu pildi geišade elust. Ma ei tea kui palju sellest, ja kas üldse midagi, oli liialdatud või vale, aga see raamat on ilukirjanduslik teos ja selleks ta ka jääb.

Teosena oli see väga mahlakas, detailide- ja metafoorirohke, kaunis ja kurb. Mind on juba aastaid ja aastaid huvitanud idamaine kultuur, aga ma ei hakka seda ilmselt iialgi täielikult mõistma. Tõneäoliselt ükski inimene väljapoolt ei saaks seda täielikult mõista, nii erinev on see läänemaailmast... Peategelelaseks on tüdruk, kes müüakse üheksa aastaselt Kyotosse geišaks, seal saab ta tunda igasuguseid erinevaid vaimseid, füüsilisi ja majanduslikke raskusi. Kogu lugu kestab aastaid, aga kulmineerub siis, kui ta on umbes 30-aastane, saades kokku enda elu tõelise armastusega.


See oli tore lugu ja mulle meeldis, kuidas seda jutustatud oli. Kahjuks tundsin mingil põhjusel pidevalt, et seda pole kirjutanud inimene, kes asja tunneb. Ei teagi miks, aga pisut selline võõrapärane maik oli küljes. Muidu meeldis küll, nüüd tahaks selle raamatu põhjal vändatud filmi ka vaadata. 

2 kommentaari:

  1. Soovitan lugeda raamatut http://www.apollo.ee/geisha-elu.html . Selle raamatu on kirjutanud geiša, erinevalt Sinu loetud raamatu autorist. Olen mõlemad läbilugenud ja Geisha elu on tõele lähemal justkui :)

    VastaKustuta
  2. Aitäh soovituse eest. Kindlasti loen ka selle läbi :)

    VastaKustuta