17 november 2013

Hugo Vaher "Skvotterid"

224 lehekülge

Hando on äsja keskkooli lõpetanud tavaline noormees. Või siis mitte päris tavaline. Aga selles eas on ju kõik pisut erinevad. Laheda elukoha otsingutel ülikoolilinnas jõuab juurahuviline poiss koos sõpradega majani, mis peidab endas üht õudset saladust. „Punk ei ole surnud” autori Hugo Vaheri teine noorsooromaan räägib tühjana seisnud maja hõivanud hakkajatest noortest, kes vaatamata oma vanusele ise oma elu korraldamisega suurepäraselt hakkama saavad. See on jutustus suvest ja sõpradest, hoolimisest ja armastamisest, ei puudu ka tubli annus närvikõdi.

See raamat sai Tänapäeva kirjastuse poolt korraldatud noorsooramaanide võistlusel 2012. aastal ära märgitud. Mulle nii väga meeldib noorsooromaanide uus kujundus. Nii ilus ja värviline. Selle kujunduse pärast ma esmalt kätte võtsingi, no et uurida, mida vahva raamat see on. 

Mulle on tegelikult alati väga meeldinud need raamatud, mille peategelane on poiss. Igal pool on tüdrukud ja teevad tüdrukute asju. See Hando mõjus päris värskendavalt enda punkari eluviisi- ja stiiliga. Väga lahe oli. 

Raamat oli kirjutatud väga kergelt ja vahedalt, tekkis tunne nagu veedaks ise nende noortega aega. Loomulikult on üldse tore lugeda sellist lugu, kus sündmuspaigad ja situatsioonid on tuttavad ja igapäevased (ah seda Zavoodi ja Pirot...). Loo sündmustik kulges terve aasta vältel ja selle aja jooksul jõudis nimitegelane armuda, haiget saada, sõpru leida ja kõike muud, mida tavaliselt tudengid oma esimesel aastal ülikoolilinnas teevad. Eriti meeldis mulle raamatus see vaba keelekasutus, roppusi lendas õnneks vaid mõistlikkuse piires ja sedagi selleks, et  mõne tegelase idiootsust eriti selgelt välja tuua. 

Kuna skvottimine on Tartus praegu üsna aktuaalne teema, siis on raamat väga asjakohane.

Mulle meeldib, kuidas Hugo Vaher on kirjutanud. Kuidagi stiilipuhas ja üldse mõnus lugemine. Polnud just kõige süžeerikkam, aga ega maasikajogurtis ka tavaliselt väga palju maasikaid pole, maitset see aga ei muuda. 
Ja ega nüüd teisiti ei saa, kui peab ka "Punk ei ole surnud" läbi lugema. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar