11 november 2013

Wensley Clarkson "Orjatarid: Tõsilood orjusest 1990. aastatel"

248 lehekülge

Orjus on inimestevaheline suhe, mille korral on ühel isikul teise elu, vabaduse ja vara üle täielik, piiramatu võim. Ka 1990. aastatel ja tänapäevalgi on orjus endiselt olemas. Kogu maailma niinimetatud tsiviliseeritud ühiskondades kuritarvitatakse orjatare, kusjuures ohvreid koheldakse sõnulkirjeldamatu julmusega. Tööorjad ja seksiorjad võivad olla ka alaealised, kelle nende vanemad on maha müünud, et ülejäänud perele raha hankida.

Jälle üks "Valge" sarja raamat. Need on kõik sellised pisut masendavad ja nukrameelsed, kuigi mitte alati. See oli. Aga sellest saab vist juba pealkirja järgi aru..

Raamat räägib 20 lugu orjusesse sattunud inimestest tänasel päeval (mitte enam nii tänasel, aga mõte on siiski sama).  Lood on šokeerivad ja paratamatult tekib tunne, kuidas see võimalik on? Kuidas on võimalik, et Londonis või kuskil USA väikelinnas peavad inimesed puhta südamerahuga orjasid. Seda hämmastavam on fakt,  et mõnel juhul on  naabrid tõenäoliselt teadlikult kogu sellest koledust, mis sünnib vaid mõned meetrid eemal nende endi mugavatest asemetest.  

Mulle ei meeldinud stiil, kuidas seda raamatut kirjutatud oli. Ei teagi miks, lihtsalt ei meeldinud, kuigi raamat täitis ilmselt oma eesmärki - lood olid julmad ja ebameeldivad, avaldasid (minule vähemalt) oma soovitud mõju. Aga selle "Valge" sarjaga kipub vist see lugu olema, et suurem osa raamatuid on üsna sama sisuga? Mõned raamatud veel ja ilmselt siis on väike tüdimus juba peal...

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar