23 mai 2014

Lois Lowry "Andja"

ANDJA картинка
192 lehekülge
Draakon & Kuu
Jonase maailm on täiuslik. Kõik on kontrolli all. Puuduvad sõjad, hirm, valu. Puuduvad valikud. Igale inimesele on määratud kogukonnas kindel roll.
Kui Jonas saab kaksteist, valitakse ta välja Andja õpilaseks. Andja on ainus inimene, kes hoiab endas mälestusi tõelisest valust ja rõõmust. Jonas õpib tundma tõde ja pealtnäha perfektse kogukonna süngeid saladusi. Tagasiteed ei ole.

Pidi vist olema lasteraamat (kaanel ilutseb 12+), aga mina päris täpselt kinni ei võta, et kust otsast see täpselt nüüd lasteraamat võiks olla. Ta on jah, üsnagi lihtsas kõnekeeles ja arusaadavalt kirjutatud, aga tekst oma sisu ja mõistetavuse poolest vast ehk nii lastekas polegi.

Utoopiline ühiskond, tegelikult valitseb isegi despootia nagu lõpuks välja tuleb. Kõik käib ammu-ammu valmis sätitud reeglite järgi, kõik on must-valge (sõna kõige otsemas mõttes), välistatud on igasugune erinevus, seksuaalsus on maha surutud ehk siis valitseb Samasus. Kõik on täpselt ühtemoodi, absoluutselt ja alati ja järjepidevalt ja mitte keegi ei oska ega tea midagi muud tahta. 
Aga... Mida teeksite Teie, kui saaksite teada, et „ära saatmine“ tähendab surmavast süsti. Või et on olemas loomad ja värvid, aga mitte keegi ei tea seda. Või et on võimalik tunda valu. Armastada. Kannatada. Hoolida. Vihata. Näha. Mida teie teeksite?

Jonas, loo kangelane, elab just nimelt sellises ühiskonnas, kus pole mitte midagi, aga ometi on olemas kõik. Kõik, mida võiks eksisteerimiseks vaja minna. Iseasi on see, kas eksisteerimine on elamine või mitte, selle üle võiks vist palju vaielda. Tõsi on, et kui elada algusest peale mitte midagi tundmata, siis ei igatseta millegi tundmist tõenäoliselt kunagi. Kui aga elada ilma milletagi ja saada teada, et olemas on palju enamat, siis on raske vanaviisi edasi minna. Jonas ei suuda seda.

Sellist raamatut on raske kirjeldada nii, et ei annaks sellest kõike – kas kõik või mitte midagi.
Aga tõsiselt, soovitan. Lugege ja imestage, mida kõike inimesed oma kujutlusvõimega luua suudavad. 

Muide, tänavu on oodata samanimelist filmi, milles puhul fännid juba ammu karjuvad, et see saab olema halb, aga eks siis ole näha.

PS! Raamatul on mingid omamoodi järjed ka, mis küll vist päris samasse patta ei lähe, aga järgivad sama teemat küll (eesti keeles pole). 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar