18 jaanuar 2015

Igor Kostin "Tšernobõl: Reporteri pihtimused"

225 lehekülge
Kirjastus Sinisukk
Autori kommentaaridega fotoraamat. Fotograaf Igor Kostin on Tšernobõli katastroofi peatunnistaja. 26. aprillil 1986. aastal, vaid mõni tund pärast plahvatust, lendab ta üle tuumajaama. Kiirgus on nii tugev, et negatiivid muutuvad mustaks. Päästa suudetakse ainult üks foto ja see levib üle maailma. Igor Kostin pildistab õnnetuse likvideerimist ning pärast kahekümne aasta jooksul tuumajaama ja seda ümbritsevat keelutsooni.

Öelda, et see on kõigest fotoraamat, on ilmselgelt kerge alahindamine. Jah, fotosid on palju ja need on head. Minu jaoks oli põnevam kogu see tekst, mis fotodele taustalooks oli kirja pandud.
Kes ei teaks Tšernobõli tuumakatastroofist? Kõik teavad. Aga kas on ka ettekujutlus, kui paljude inimeste elu igaveseks muutus või sootuks lõppes... Ilmselt mitte. See on ulmeline. See on uskumatu. Ometi on see kõik olnud ja elab veel paljude inimeste mälestustes edasi. Ja mitte ainult mälestusets, vaid neljajalgsetes lastes, vähiahigetes inimestes.... Maapinnas. Ajaloos.1 kommentaar: