15 juuni 2017

Heli Künnapas "Jõuluks koju", "Mu koju tood sa", Saatmata kirjad"

Teatud vanuses lugesin meeletus koguses neid pisikeses formaadis naistekaid, ilmselt teab iga raamatuhuviline, mida praegu mõtlen. Need olid sellised head ajaviited, lühikesed ja sobivad kergeks lõõgastumiseks rannas või õhtul enne magamaminekut. Väga ei pidanud süvenema, need pakkusid lihtsat meelelahutust ja see on kõik. Heli sari on minu jaoks sarnane, kuid palju südamelähedasem, sest tegevus toimub kodumaal, mitte kuskil kauges veinimõisas Prantsusmaal. Kõik on tuttavlik ja aus, ikkagi väga kodune võrreldes mõne Jean-Claudi, Pierre ja Claudia armukolmurgaga. Sari kannab nime „Mõni õhtu romantikat“ ja praeguse seisuga on ilmunud kolm raamatut.

„Jõuluks koju“
120 lehekülge
Romantiline jutustus “Jõuluks koju” algab Pärnus elava Anne-Mari neljanda lapse sünniga. Pool aastat tagasi avastas naine, et ta Soomes töötav mees polegi enam vaid tema mees. Ootamatult jäi naine ilma senisest elust ja kodust. Kas selline lugu saab kuidagi romantiliselt ja positiivselt lõppeda? Kas ema koos nelja lapsega jõuab jõuludeks koju?

Esimene osa sarjast oli minu jaoks vast kõige hoogsam ja põnevama käiguga. Ei tea kas selliseid mehi päriselt ka olemas on? Ma tahaks hirmasti mõelda, et ei ole, aga see oleks ilmselt eriti naiivne.

Lugu oli tempokas ja tegelikult mind alati üllatab, kuidas suudetakse nii väikesesse raamatusse nii palju selliseid suuri teemasid mahutada. Põhimõtteliselt koosneb see tillukene raamat kolmest suurest teemast: lahkuminekust, koolikiusamisest ja uue elu alustamisest – ei midagi erilist, eks?

See raamat jäi hetkel seni ilmunutust minu lemmikuks, oli selline kõige maalähedasem ja põnevam.

„Mu koju tood sa“
Romantilise jutustuse "Mu koju tood sa" peategelane on Katrin, kes pärast valitsuse vahetumist kaotab haridusministri töökoha. Naine naaseb kodusesse Pärnu-Jaagupisse, kus asub tööle ajalooõpetajana. Ootamatult satub ta Libatses elava seitsmenda klassi poisi Silveri koduste probleemide keskele. Romantilisi hetki pakub endine koolivend Tanel. Kes ja kuidas selle kõige keskel koju jõuab, loe juba raamatust.

116 lehekülge
Raamatu peategelane Katrin on endine minister, kes kaotas pärast valitsuse vahetust töö ja läks lahku oma pikaaegsest elukaaslasest ning üritab oma elus uut etappi alustada. See poliitika teema jätab mind üsna külmaks, sest ma olen ise poliitikas täielik võhik ja üritan oma distantsi hoida, aga vahelduseks mõnes raamatus see mulle vastu ei hakka ja loen üpris meelsasti. Poliitikat tegelikult raamatus ei ole, pigem on juttu poliitiku eluga kaasnevast melust ja kõmuajakirjanduse telgitagustest.

Katrini looga liigub paralleelselt ka Silveri lugu, mis loob muidu üsna romantilisse raamatusse tõsisema meeleolu. Silver on poiss, kes ei kuula tunnis sõna, vaidleb õpetajatele vastu ja teeb ennast igas mõttes ebameeldivaks, aga nagu ikka, ei ole põhjused ainult poisis. See on valusalt reaalne, sest selliseid juhuseid võib pea igast koolist mingil ajaperioodil leida, aga kurb on selle juures see, et enamasti seda ei märgata. Mul oli samasuguse käitumisega klassivend, aga vastupidiselt loos juhtuvale, ei osanud/tahtnud keegi teda aidata ja asi lõppes kurvemalt.  

Mis mulle meeldis, oli see, et korraks oli sisse toodud ka esimese raamatu Anne-Mari, väga tore oli taaskord näha, kuhu tema elu siiani viinud on.

 „Saatmata kirjad“
Romantilise jutustuse "Saatmata kirjad" peategelane Miia juhib Tallinnas väikest tantsukooli ning kasvatab koos abikaasaga kahte last. Ootamatult saab naine teate, et on oma endise parima sõbra Simoni vanaemalt pärinud Pärnu-Jaagupis pool maja. Viisteist aastat tagasi tekkis noorte vahel ootamatu lõhe ja sellest ajast pole omavahel suheldud. Kuidas ootamatu uudis Miia elu muudab? Milliseid mälestusi ja tundeid äratab vana maja? Kuidas muudavad olevikku kirjad, mis minevikus jäid saatmata, kuid nüüd adressaadini jõuavad?

126 lehekülge
Nagu eelmises osas, sai ka kolmandas osa heita põgusa pilgu eelmises raamatus figureerinud tegelasele. See oli pisut ootamatu ja tegelikult üpris kena, sest see andis mingis mõttes lõpptulemi eelmise raamatu muretegelastele. Nüüd oli näha, et asjad on lahenema hakanud ja ühe loo lõpp muutus veelgi paremaks. Või on see hoopis mõne teise loo algus? Oleneb vist millise nurga alt vaadata.

Käesolev lugu „Saatmata kirjad“ ongi täpselt see, mida pealkiri lubab. Kaks noort inimest ei oska ennast õigesti väljendada ja nende eluteed viivad täiesti erinevatesse suundadesse. Nüüd, pea kaks aastakümmet hiljem, kohtuvad nad taas. Ma ei ole kindel, kuidas suhtuda raamatu lõpuosas toimuvasse, aga et see on vaid raamat, siis polegi eriti midagi öelda peale selle, et vähemalt said nad oma asjad selgeks räägitud? Vist.

See osa oli seni ilmunud kolmest osast kindlasti kõige romantilisem ja mulle tundub, et ka kõige ilusama kaanega. Kusjuures sarja kaanekujundusele tuleb üldse au anda, väga ilusad ja voolavad, sellised kaaned nagu ühtedel õigetel naistekatel olla võikski.

***

Kokkuvõtvalt võin öelda, et tegemist oli väga toredate eestimaisete ajaviiteromaanidega, mida on super mugav võtta kaasa randa, lennukisse, väikesele bussisõidule või kuhu iganes. Oma lihtsa ent romantilise sisuga pakuvad need lood head meelelahutust ja mahuvad tänu oma formaadile vaevata käekotti ära.


Heli kirjutab oma blogis, et sari peaks 2017. aastal ilmuma üle kuu ehk siis järgmist osa peaks saama lugeda juba käesoleval kuul!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar