18 märts 2018

Clare Swatman "Enne kui lähed"

256 lehekülge
Kirjastus Eesti Raamat
See romaan on jõuline ning hingeminev lugu armastusest ja kaotusest.
Kui Zoe abikaasa Ed sureb, variseb naise maailm kokku. Aga mis siis, kui Zoe saab Edi tagasi?Sa leiad hingesugulase ...
Mõned inimesed vahivad aastaid armastusele otse näkku, enne kui selle üles leiavad. Zoe ja Ed rajasid ringi ekseldes teed täiskasvanuikka erinevaid radu pidi – ent alati samas suunas. Aastaid hiljem, olles loovinud juhutööde ja ajutiste elupaikade vahel, lööb nende tunne viimaks õitsele. Nende ühine tulevik näib olevat kindel.
Siis juhtub midagi mõeldamatut.
Ühel hommikul jalgrattaga tööle sõites saab Ed bussilt löögi ning hukkub. Nüüd tuleb Zoel leida viis, kuidas edasi elada. Aga ta pole valmis laskma mälestustel minna. Kuidas saaks ta unustada neid õnnelikke aegu, nende esimest suudlust, kõike, mida nad olid üheskoos üles ehitanud?
Zoe otsustab, et peab ütlema Edile asju, mida ta pole kunagi varem öelnud. Nüüd on liiga hilja. Või kas on?
Lugu saab alguse lõpust. Aga see lõpp on alles algus.

Milline emotsioonide virvarr. Tähendab, sain juba kaanelt lugedes aru, et see ei ole tõenäoliselt kõige monotoonsem lugemine, aga ei olnud valmis sellisteks emotsioonide rägastikuks. Autor teab suurepäraselt, kuidas kirjutada usutavalt, tõeselt ja reaalselt selliseid karaktereid, kellele kaasa elades tekib tunne, justkui teaks neid isiklikult. Mitte ainult Ed ja Zoe polnud tõepärased ja imelised, vaid kogu toetavate tegelaste plejaad oli rohkem kui lihtsalt hea. Igati nauditav lugemine, eriti just tänu karakterite loomupärasele kujutamisele. Lugemine ise oli kohati raske, seda just keerulisevõitu teemade pärast, mis mind mõnes mõttes päris lähedalt on puudutanud (ja puudutavad siiani), ilmselt see tegi mu eriti emotsionaalseks ja kohati oli päris raske ennast „üles korjata“ ja edasi liikuda. See pole sugugi kõige emotsionaalsem ja kurvem raamat, mida lugenud olen, aga praeguses etapis mõjub see mulle lihtsalt eriti ekstreemselt.

Loo lõpplahendus oli hea, kibemagus ja paremat lõppu (peale ilmselge) polekski saanud olla, kuigi loomulikult ma lootsin seda parimat. Hea ja nauditav lühikene lugemine kõigile, kes tahaksid midagi lihtsat ent emotsionaalselt kätte võtta – see raamat on täpselt õige, mida selleks puhuks lugeda.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar