15 märts 2018

Megan Whalen Turner "Kuninganna varas: Attolia kuninganna"

300 lehekülgeKirjastus Fantaasia
Vana-Kreekast inspireeritud fantaasiamaailmas ei suuda kolm väikest kuningriiki kokku leppida, et astuda vastu suurele impeeriumile, mis ähvardab neid kõiki alla neelata. Nende riikide valitsejad, kelleks on kaks verinoort kuningannat ja üks väiklane ja ahne kuningas, sõltuvad äärmiselt oma nõuandjatest, kes on mõnel lihtsalt kavalad või targad, mõnel aga manipuleerivamad ja hämaramate eesmärkidega. Lugedes ei saa jätta hämmastumata, kuivõrd lihtne on rahvaid ja inimesi omavahel tülli ajada – ja tülitsejad unustavad sageli ka küsimata, kellele need tülid kasuks tulevad, kas neile endile või hoopis kellelegi kolmandale, kes osavalt end varju hoiab.
Võtmetegelane on jälle Eddise kuninganna varas Eugenides. Lisaks saame heita pilgu ühe äärmiselt huvitava valitseja hingeellu, kes võtab vastu väga raskeid otsuseid, mille järgi võib teda näiteks türanniks, barbariks või julmuriks nimetada, ometi on aga lähemal vaatlemisel tema otsused vähemalt hästi põhjendatud, kuigi mitte alati õiged.
Megan Whalen Turneri lummavad ja auhindu võitnud „Kuninganna Varga“ romaanid elustavad eeposte maailma ja tutvustavad üht karismaatilist ja parandamatut tegelast – varas Eugenidest ehk Geni. „Kuninganna Varga“ romaanid on täis poliitilisi mahhinatsioone ja intriige, võidetud ja kaotatud lahinguid, ohtlikke reise, jumalikke sekkumisi, võimu, kirge, kättemaksu ja reetmist. „Kuninganna Varga“ romaane hindavad kirjanikud, kriitikud ja lugejad, need on saanud paljusid auhindu, nende hulgas Los Angeles Times Book Prize, Newbery Honor, Mythopoeic Fantasy Award."

Seda, eeeeet... Vabandust, aga mulle tundus kogu see raamat tohutult igav. Nägin selle lõpetamisega ikka meeletult vaeva ja sedagi ainult seetõttu, et kirjaniku käekiri on äärmiselt meeldiv ja ta kirjutab nii hästi, natukene patustamise tunne olnuks pooleli jätta. See teema jättis mind aga küllaltki tuimaks, ei pakkunud erilisi emotsioone ega imetlushetki. Poliitikat ja seda sõjavärgiga seonduvat oli hirmus palju, mis paljude lugejate jaoks kindlasti jama ei ole, aga mulle tõesti ei lähe kogu see krempel eriti peale. Lootsin küll, et teine osa pidavat palju põnevam olema, aga minu jaoks jäi see ikka selle esimese raamatuga samale pulgale. Ilmselt edaspidi teiste osade tõlkeid ei hakkagi kätte võtma, sest ma ei taha selliste asjade peale väga palju aega raisata, kui mu riiulis on nii palju (eeldatavalt) põnevamaid raamatuid enda järge ootamas.

*Sisututvustuse tegemise jätan ka vahele, sest raamatut tutvustav tekst ütleb nagunii kõik põhilise ära.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar