29 november 2018

Diana Gabaldon "Outlander" ehk "Võõramaalane"

Selline näeb välja Audible app,
kui otsida "Outlanderit"
Vaimustav jutuvestjaoskus, unustamatud tegelased ja täpsed ajaloolised detailid – nõnda võib lühidalt iseloomustada Diana Gabaldoni populaarset raamatusarja. Neid New York Times´i bestsellereid kiidavad ühtviisi nii kriitikud kui ka miljonid lugejad. “Võõramaalases” saab alguse kahe tähelepanuväärse kirjandusliku tegelase, Claire Randalli ja Jamie Fraseri lugu. See lummav ajalooline romaan ühendab põnevad seiklused ajatu armastuslooga.
Aasta 1945. Briti armees õena teeninud Claire Randall on teenistusest vabanenud ja veedab oma abikaasaga – kellest sõda ta pikaks ajaks lahutas – romantiliste Šoti mägede vahel teisi mesinädalaid. Paraku satub Claire pahaaimamatult üht iidset, Stonehenge´i-taolist kiviringi uudistades tagasi minevikku. Ühtäkki on ta kistud intriigide, röövkäikude ja klannivaenuste keerisesse aastal… 1743. Ja mitte ainult seda. Peagi on kaheks kistud ka tema süda – kahe täiesti erineva mehe vahel, keda lahutab kakssada aastat.

Ma ei teadnud Outlanderist enne midagi, kui sellenimeline sari ETV peal mõni aasta tagasi debüteeris. Nüüdseks on sellest juba päris mitu aastat ja mina olen ammu rongi pealt maha kukkunud, esimese hooaja vaatasin ära, aga et lõpp oli minu jaoks "veidi" traumeeriv, siis jäi see tookord pooleli.

Ja siis hakati raamatuid emakeelde tõlkima... aga sedasi, et ikka üks osa on mitmeks hakitud ja ausalt, ma VIHKAN, kui seda tehakse, seega ostma neid endale ei tormanud (jaa, ma tean, et muidu oleksid need kolepaksud, aga miks mitte?). Tegelikult ei olnud see jupitamine sugugi ainus põhjus, sest usun, et antud raamatute puhul võib tõlkes üsna palju kaduma minna ja oleksin tahtnud neid pigem ingliskeeles lugeda. Noh, tahtmine tahtmiseks, sest sinnani pole nende paari aastaga jõudnud, aga kuna mul on hetkel ääretult tõhus raamatuid pigem kuulata, siis langes seekord valik just nimelt "Outlanderi" peale. Ja, oo, kus mul on hea meel, et langes! Valida tuleks kindlasti unabridged versioon, Davina Porter teeb uskumatult head tööd narraatorina, mul ei jätkuks ausalt piisavalt kiidusõnu, seega lihtsalt uskuge mind või kuulake Audibles näidist, et selles ise veenduda.

Esiti, umbes esimesed 15 minutit, oli natukene harjumatu Claire häälena Davina Porterit kuulata. sest mul oli imelise Caitriona Balfe hääl veel millegipärast nii hästi meeles ja pidin end nii öelda teisele lainepikkusele häälestama. Kui see tehtud sai, siis oli edasi ainult pikk-pikk nautimine, ja päriselt ka, väga pikk, sest tegemist on üle 32 tunni kestva raamatuga (ja järgmised veel pikemad!!).

Raamat ise - imeline. Ma tegelikult ei saa päris täpselt öelda, kui imeline, sest ma ju kuulasin, mitte ei lugenud, aga minu jaoks on see pigem potato-potato olukord, seega erilist vahet pole, aga tahaks uskuda küll, et nii palju ma oma kõrvu lahti oskan hoida, et väita - imeline. Tegelikult võib anda pool seda imelisust juurde just narraator oma ilmekuse ja erinevate häälduste/murrakutega, ma ei tea, aga tõsi ta on, et ka raamatu teema individuaalselt on väga minu tassike teed. Ilmselt teab iga minu blogi lugeja, et mul on soft spot fantaasiakirjanduse ja ajaloo vastu ning "Outlander" on segu parimaist.

“Outlander” juhtub olema täpselt selline raamat, mis iga loetud/kuulatud hetkega aina rohkem pakub. Põnevust, elamust, kaastunnet, romantikat – ükskõik mida. See on umbes nagu sibul, vaikselt, kiht-kihi haaval saavad teemad lahti harutatud ja ma ootan väga seda ajahetke, kui saan segamatult teist raamatut kuulama hakata (mul on kaks järgmist osa juba olemas), sest olgu see esimene osa nii hea kui tahes, on see alles sissejuhatus eepilisse sarja.

Sellesse raamatusse on imelihtne ära eksida ja mind ei üllata sugugi, et see selline sensatsioon on. Usutavasti saab sellest üks selline sari, mida ikka ja jälle aeg-ajalt kätte võtan, mis tähendab muidugi seda, et lõpuks muretsen need raamatukujul endale nagunii.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar