16 november 2018

R. K. Topkin "Lumiina ennustus"


Needusest moonutatud näoga noor naine Lana oli Torrenisse tulles lootnud õhinal oma silmaga näha kuningriigi müstilisi olevusi ning maagia praktiseerimist. Ta sai paraku rohkem kui oli eales karta osanud, mis tähendas, et ellujäämise nimel võitles ta nüüd nii inimeste eelarvamuste kui iseenda süveneva depressiooniga.

Kui tema tee ristus tagaotsitava Rownov Tristesiga, pakkus viimane talle ajutist peavarju väikeses räämas majakeses keset metsi, eelduselt et naine nõustub mehe ja ühe upsaka neiu, Bethany, asukohta mitte reetma. Meeleheitel naine sõlmib kokkuleppe, aga see tõmbab teda ennast ootamatult kaasa afääri Torreni kroonprintsessi kadumisega ja sõja puhkemise ohuga naaberriigist Swilundist. Nagu naine poleks piisavalt ebamugavas olukorras, et Lana armub majaperemees Rownovi, siis pärast peaaegu surmavat õnnetust Necroni võlumetsas, ootab Lanat ees maagiline muundumine, mis annab tõuke täiesti uuele sündmuste ahelale ja identiteedi tekkimisele.

Ma esiti kohe pikka juttu ei teekski, vaid ütlen kõikidele kannatamatutele, et tasub lugeda, ausalt. Raamat on põnev, narratiiv voolav ja kaasahaarav. Tegelikult lugesin selle raamatu kokkuvõttes umbes kahe-kolme päevaga, küll aga sattusid need päevad lihtsalt tääääiesti erinevates kuudes olema, mis parata. Raamat üllatas mind absoluutselt positiivselt, aga selles polegi tegelikult midagi imekspandavat, sest antud žanr ongi ju üldiselt minu tavapärane valik ja raamat on hästi kirjutatud.

Kuigi raamatu üldmulje on positiivne ja hea, siis mulle ei sümpatiseerinud esialgu eriti peategelane – Lana. Ma tahtsin ja alati väga loodan, et peategelased mulle meeldivad, aga seekord nii ei läinud. Ta oli lapsik ja lühikese närviga, tegi selliseid lihtsameelseid järeldusi ja ärritus liiga kergesti, noh, oli selline veidi tobe. Ilmselt on tal järgnevates osades kõvasti kasvamist ette nähtud ja siis on kindlasti põnev tema arengut jälgida. Mis puutub Rowni ja Elaisabethi, siis ma ei teagi. Rown oli raamatus kuidagi lühikest aega ja üüüübermüstiline ning minu jaoks jäi veidi selgusetuks, kuidas ja miks juhtus tema ja Lana vahel see, mis juhtus. Õigem oleks vist öelda, et tahaks pääseda Rowni pähe ja näha, mida ta mõtles ja tundis. Elaisabeth oli... oli kah. Alles lõpus tundus, et ta näitab iseloomu, aga enne seda lihtsalt eksisteeris ja süüdistas kõiki peale iseenda absoluutselt kõiges halvas ja muud peale süüdistamise ta eriti ei teinudki. Minu jaoks oli see kolmik 2/3 raamatust kuidagi naljakas kamp, aga viimases kolmandikus toimus muutus. Lõpp, vot siis läks nagu pomm lahti, kõik põnevad asjad toimusid korraga. Ma ei taha liiga palju ära anda, aga ausalt, lõpp on plahvatuslik ja päris kindlasti paneb järgmist osa ootama. Ma isegi ei oska hetkel arvata, mida järg tuua võib, aga igatahes olen väga põnevil. Mulle tundub ka, et järgmises osas on nii mõnelgi siiani vähem esinenud tegelasel kanda suurem roll ja seda jään ma eriti ootama, sest oli paar päris värvikat isikut, kelle edasist käekäiku suure huvi ja heameelega jälgin. 

Väga paljud armastavad kirjutada mina-vormis. Ma ei oska isegi arvata miks see nii on, aga minu jaoks jääb see ikka ja alati halvimaks võimalikuks variandiks. Seekord on taas mina-vormi juurde jäädud, aga raamat on mahukas ja seletab kõik olulise ikkagi enam-vähem ära, aga vahelduse mõttes on ikkagi see vana hea  kolmandas isikus rääkimine parem. Ega siin muud midagi polegi, kui isiklikud maitse-eelistused ja mulle lihtsalt maitseb teisiti rohkem. Kusjuures just hiljuti on autor enda blogisse riputanud "Mina või tema"-teemalise artikli (LINK), kus ta räägib nii ühest kui teisest vormist ja see on päris huvitav lugemine selle raamatu kontekstis.

Muide, ma soovitan autori kodulehel/blogis kindlasti ringi vaadata, sest seal on hästi lahedaid/ilusaid illustratsioone. Need on esiteks nii kaunid ja hästi tehtud, teiseks annavad need päris hea ülevaate sellest, millisena kujutab ette autor oma maailma ja tegelasi. Siin on koduka otselink: https://www.rktopkin.com/, aga loomulikult on olemas ka Facebooki lehekülg.

Mis kõige toredam – raamat peaks kõigi eelduste kohaselt ilmuma juba novembri lõpus (ideaalne ajastus neile, kellele jõulukingid veel ideetasandil)! Raamatu (esma)esitlus toimub Rakvere Põhjakeskuse Rahva Raamatus 24. novembril kell 12 (LINK üritusele) ja mis siin muud, kui nüüd ootele jääda, sest väga harva tuuakse sellised üritused koju kätte ja patt oleks seda maha magada. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar